Menu

اخبار

همایش سراسری بلاکچین ایران از سوی آریاهمراه برگزار شد

همایش سراسری بلاکچین ایران از سوی آریاهمراه برگزار شد
همایش سراسری بلاکچین ایران، به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد علمی‌تخصصی در عرصه فناوری و کسب‌وکارهای مرتبط با بلاکچین در ایران و در راستای فعالیت‌های مدرسه تابستانه بلاکچین ایران (IBSS)، در روزهای ۶ و ۷ مهرماه ۱۳۹۸، از سوی شرکت آریاهمراه در مرکز همایش‌های شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. گفتنی است در این رویداد، دکتر اسمعیل ثنایی، مدیرعامل و مهندس علی جهانی، مدیر واحد سرمایه‌گذاری آریاهمراه، ضمن ایراد سخنرانی‌هایی، به نقش بلاکچین در تحول دیجیتالی و عصر جدید رمزدارایی پرداختند.
 
همایش سراسری بلاکچین ایران، به‌عنوان رویدادی برای شبکه‌سازی و گردهمایی جامعه بلاکچین ایران و در ادامه و تکمیل فعالیت‌های مدرسه تابستانه بلاکچین ایران، از سوی شرکت آریاهمراه و با همکاری آزمایشگاه بلاکچین و شتابدهنده دانشگاه شریف و هلدینگ پتسا و با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، انجمن بلاکچین ایران و جمعی از حامیان رسانه‌ای و استارتاپ‌های فعال در حوزه بلاکچین در مرکز همایش‌های شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
 
این همایش با حضور سخنرانانی برجسته از آریاهمراه، آزمایشگاه بلاکچین شریف، سامانه کارچین، پلتفرم Ergo، مرکز نوآوری دیجی‌کالا، بنیاد ققنوس، آزمایشگاه نوآوری بلاکچین، درگاه پرداخت جیب، سامانه سککوک، شرکت فرابورس ایران، نوبیتکس، تریژر، ثبت‌شد، دش ایران و... در چهار بخش کلی بلاکچین ‌تاکس، پانل‌های گفت‌وگو، ارائه استارتاپ‌ها و شبکه‌سازی برگزار شد.
در بخش بلاکچین‌ تاکس، متخصصان حوزه بلاکچین، سخنرانی‌هایی کوتاه درباره مسائل مختلف بلاکچین از قبیل مسائل علمی و همچنین مسائل حقوقی و کسب‌وکاری آن ارائه دادند. در بخش پانل‌های گفت‌وگو، سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای تعاملی مختلف حول موضوعات روز و جذاب درباره رمزارزها و بلاکچین در ایران و جهان با حضور متخصصان و دست‌اندرکاران این حوزه انجام شد. در بخش ارائه استارتاپ‌ها هم، مدیرانِ مهم‌ترین استارتاپ‌های بلاکچینی ایران که در زمینه رمزارزها کار می‌کنند، به توضیح و انتقال تجربیات خود پرداختند. در بخش شبکه‌سازی هم، متخصصان و علاقه‌مندان این حوزه فرصت ارتباط‌گیری و تعامل با فعالان و افراد کلیدی حوزه بلاکچین و رمزارزهای کشور را پیدا کردند.   

مدرسه تابستانه بلاکچین ایران؛ هاب آموزش بلاکچین کشور

در روز نخست همایش، امیرحسین مردانی، مدیر مدرسه تابستانه بلاکچین، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، برگزاری این همایش را فرصتی مغتنم برشمرد تا همه فعالان و علاقه‌مندان حوزه بلاکچین گرد هم آیند و ضمن شبکه‌سازی و آشنایی با مهم‌ترین تجربیات استارتاپ‌ها در این حوزه، به بحث و تبادل‌نظر درباره رمزارزها، ماینینگ، پلتفرم‌های بلاک‌چینی، مسائل علمی بلاکچین و همچنین مسائل حقوقی و کسب‌وکاری آن بپردازند.
 
مردانی در مراسم افتتاحیه، ضمن اشاره به لزوم آموزش بلاکچین در کشور و همچنین نقش مدرسه تابستانه بلاکچین ایران (IBSS) به‌عنوان هاب آموزش بلاکچین کشور، از اهمیت تجاری‌سازی طرح‌های بلاکچین و کاربردهای گسترده آن در آینده اقتصاد دیجیتال سخن گفت. وی ابراز امیدواری کرد که این همایش دوروزه، بتواند در زمینه هم‌افزایی و اتصال آموخته‌های علمی این حوزه به صنعت در تمامی لایه‌های کشوری، استارتاپی و فردی، سودمند و اثربخش واقع شود.

بلاکچین و نقش آن در تحول دیجیتالی

در ادامه همایش، دکتر اسمعیل ثنایی، مدیرعامل آریاهمراه، به‌عنوان نخستین سخنران کلیدی، به موضوع «بلاکچین و نقش آن در تحول دیجیتالی» پرداخت. وی با اشاره به سپری‌شدن دوران Web 1.0 و Web 2.0، به تشریح عصر Web 3.0 به‌عنوان عصر وبِ معنایی (Semantic)، هوش مصنوعی و اپ‌های غیرمتمرکز (Decentralized) پرداخت و سپس ضمن بررسیِ نگرش و زیرساخت‌های مرتبط با فناوری بلاکچین، به اهمیت آموزش و انگیزه‌های فرهنگی در این خصوص اشاره کرد. این عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه شریف در ادامه سخنرانی خود، ضمن تشریح فناوری بلاکچین عمومی و خصوصی، اظهار داشت که بلاکچین تا سال ۲۰۳۰، حدود ۳.۱ تریلیون دلار ارزش‌آفرینی خواهد کرد. وی، ضمن تحلیل چالش‌های علمی و فنی بلاکچین، به موضوعاتی همچون مقیاس‌پذیری، امنیت، حریم خصوصی و قابلیت همکاری (interoperability) اشاره نمود.
 
دکتر ثنایی، ضمن ترسیم آینده بلاکچین در جهان، به ارتباطات و تعامل میان بلاکچین و اینترنت اشیاء (‌IoT) در قالب BoT، بلاکچین و هوش مصنوعی (AI) و بلاکچین و کلان‌‌داده (Big Data) اشاره داشت و در نهایت سخنرانی خود را با طرح این پرسش به پایان برد که: «آیا دولت‌ها و رگولاتورها، تصمیم دارند معماران آینده باشند یا قربانیان آن؟»

عصر جدید رمزدارایی

مهندس علی جهانی، مدیر واحد سرمایه‌گذاری آریاهمراه، دومین سخنران کلیدی همایش بود که با موضوع «عصر جدید رمزدارایی»، مسیر ورود کشورهای در حال توسعه مانند ایران را به تکنولوژی بلاکچین مورد بررسی و تحلیل قرار داد. وی با بررسی تحولات مرتبط با بیت‌کوین در جهان، به طبقه‌بندی انواع دارایی‌ها، از جمله دارایی‌های سرمایه‌ای، دارایی‌های مصرفی/تغییرپذیر و دارایی‌های ذخیره‌ارزش پرداخت و از رمزدارایی، به‌عنوان یک دسته نوین دارایی یاد کرد. وی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های رمزدارایی‌ها و رمزارزها، به مبحث مهم توکن‌ها و فرایند توکنیزه‌کردن در بلاکچین پرداخت.

مهمان ویژه همایش بلاکچین ایران: الکساندر چپرنوی

در سومین سخنرانی کلیدی از بخش بلاکچین تاکس، الکساندر چپرنوی (Alexander Chepurnoy)، از دانشمندان بلاکچین و بنیان‌گذار پلتفرم Ergo و از توسعه‌دهندگان رمزارز Nxt، به سخنرانی با موضوع «پول قراردادی» (Contractual Money) پرداخت. چپرنوی، دانش‌آموخته دانشگاه پژوهشی ملی سن‌پیترزبورگ (ITMO)، مدیر پروژه Scorex، از محققان پروژه iohk و هم‌بنیان‌گذار Smartcontract.com است که سال‌ها در حوزه فناوری و کسب‌وکار‌های مبتنی بر بلاکچین فعالیت کرده است. سخنرانی الکس که به زبان انگلیسی ارائه شد، همراه با ارائه ساده، صمیمی و پرمحتوای او، یکی از نقاط عطف همایش سراسری بلاکچین بود که با استقبال گرم مهمانان روبه‌رو شد. وی ضمن تقدیر از تلاش‌های آریاهمراه و مدرسه تابستانه بلاکچین ایران، برای معرفی و توسعه این فناوری در ایران، حرکت زودهنگام و نظام‌مند در این حوزه را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های نهادهای تصمیم‌گیر در ایران برشمرد و بر اهمیت برگزاری چنین همایش‌ها و نشست‌هایی تأکید کرد.

سخنرانی‌های کلیدی همایش سراسری بلاکچین ایران

از مهم‌ترین سخنرانی‌های کلیدی بلاکچین تاکس که در روز شنبه ۶ مهرماه ارائه شد، باید به سخنرانی‌ حنظله اکبری، مدیر داخلی آزمایشگاه بلاکچین شریف و مدیر فنی سککوک و کارچین، با موضوع «چالش‌ها و مشکلات ذاتی بلاکچین» اشاره کرد. همچنین ضیاء صدر و کاوه مشتاق، نویسندگان و محققان حوزه بلاکچین و رمزارزها از «چالش حریم خصوصی در بلاکچین» و «همه‌چیز درباره ماینینگ» سخن گفتند. «رمزارزهای باثبات» و «نقش شتابدهنده‌ها و پارک‌های علم و فناوری در توسعه بلاکچین»، عناوین سخنرانی‌هایی بودند که به‌ترتیب از سوی سپهر محمدی، رئیس انجمن بلاکچین ایران و مجید دهبیدی‌پور، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شریف ارائه شدند.
 
در روز دوم، دکتر محمدعلی مداح علی، عضو هیئت‌علمی برق شریف، با عنوان «چرا بلاکچین؟» از ماهیت و ضرورت گریزناپذیر بلاکچین سخن گفت و دکتر مهدی محمدی، دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، به موضوع «اکوسیستم نوآوری و بلاکچین» پرداخت. «بلاکچین و هوش مصنوعی»، «بلاکچین در بازار سرمایه» و «جرایم مرتبط با حوزه رمزارزها»، به‌ترتیب سخنرانی‌هایی بودند که توسط دکتر روح‌الله رحمانی، مدیرعامل مرکز نوآوری دیجی‌کالا، امیر هامونی، مدیرعامل فرابورس ایران و سرهنگ رجبی، معاون تشخیص و پیشگیری از جرایم پلیس فتا در پایان روز دوم ارائه شدند.

نشست‌های تخصصی همایش سراسری بلاکچین ایران

در همایش سراسری بلاکچین ایران در مجموع، دو پانل تخصصی با حضور متخصصان و فعالان این حوزه برگزار شد. در نشست روز اول که به مدیریت سهیل نیکزاد، پژوهشگر و فعال حوزه بلاکچین و از مدیران سابق آریاهمراه برگزار شد، آقایان دکتر ولی‌الله فاطمی، مدیرعامل ققنوس؛ دکتر صادق الحسینی، تحلیل‌گر اقتصادی؛ دکتر محمدرضا فروزنده‌دوست، مدیرکل ارزیابی امنیتی محصولات سازمان فناوری اطلاعات و دکتر حمزه قطبی‌نژاد، مدیرعامل توسعه کارآفرینی بهمن به موضوع «بلاکچین؛ واقعیت یا توهم» پرداختند.
 
در نشست روز دوم نیز که به مدیریت حامد صالحی، محقق و نویسنده حوزه بلاکچین برگزار شد، مصطفی نقی‌پورفر، مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاکچین؛ دکتر سروش قاضی‌نوری، معاون سیاست‌گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات؛ دکتر عرفان لاجوردی، مدیرعامل مؤسسه حقوقی فرصت و رضا قربانی، رئیس هیئت‌مدیره ماهنامه عصر تراکنش، درباره «چالش‌های حقوقی و حاکمیتی بلاکچین» به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.