Menu

اخبار

آریاهمراه، گامی به پیش با راهکارهای انتقال آب سیار

آریاهمراه، گامی به پیش با راهکارهای انتقال آب سیار
در راستای ارتقای اهداف نظام مدیریت یکپارچه‌ی HSE در صنایع کلیدی کشور، نمایندگان اعزامی شرکت آریاهمراه، صبحِ روز شنبه 23 دی‌ماه، به دعوت از آقای مهندس باغبانی، مدیرکل HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، در سمینار تخصصی «راهکارهای اطفای حریق و انتقال آب سیار» که در تالار همایش این سازمان برگزار شد، به معرفی و بررسی آخرین فناوری‌های ارائه‌شده در این زمینه از سوی شرکت آریاهمراه و شرکای خارجی آن پرداختند.
 
در این هم‌اندیشی، که با حضور آقای دکتر قدرت‌الله نصیری، مشاور مدیرعامل و دکتر نریمان‌نژاد، رئیس‌کل ایمنی و آتش‌نشانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مدیران HSE مجتمع‌های پتروشیمی سراسر ایران برگزار شد، سیدمهدی حسینی، معاونت بازاریابی و تجارت بین‌الملل و بهنام بهزادی‌فر، مدیر امور مشتریان آریاهمراه، به همراه یوهان کرامر، مدیر فروش شرکت هایترنس هلند، طی سخنرانی‌هایی، تازه‌ترین و کارآمدترین راهکارهای فناورانه‌ی این شرکت هلندی را برای ارتقای نظام ایمنی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور مورد ارزیابی و موشکافی قرار دادند.
گفتنی است که در پی استقبال از این راهکار منحصربه‌فرد، نمایندگان آریاهمراه، به دعوت از سازمان بنادر و دریانوردی کشور، در بعدازظهر ‌شنبه 23 دی‌ماه در این سازمان حضور یافتند و طی نشستی با مدیر کل HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، رئیس اداره‌ی مهندسی تجهیزات، رئیس اداره‌ی HSE و مدیر فنی و آموزش سازمان بنادر و دریانوردی ایران، به تشریح دقیق و عملیاتی راهکارهای انتقال آب سیار در مواقع بحرانی پرداختند. در این نشست، با توجه به وقوع سانحه‌ی دلخراش نفت‌کش سانچی و عدم به‌کارگیری تدابیر ایمنی و آتش‌نشانی روز دنیا، راهکارهای نوآورانه‌ی هایترنس با استقبال کم‌نظیر مسئولان حاضر روبه‌رو شد.
در پی سخنرانی‌های توجیهی و فنیِ هیئت اعزامی آریاهمراه در سمینار روز شنبه در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نمایندگان این شرکت، روز یکشنبه 24 دی‌ماه، با هماهنگی‌های صورت‌گرفته و به دنبالِ دعوت شرکت صنایع ملی پتروشیمی ایران، به منظور بازدید از سایت و برگزاری نشست‌های تخصصی با مدیران مربوطه، به منطقه‌ ویژه‌ پتروشیمی ماهشهر اعزام شدند.
در این سفر، نمایندگان آریاهمراه، ضمن دیدار با رئیس آتش‌نشانی و مدیرکل HSE منطقه‌ ویژه‌ پتروشیمی ماهشهر (آقای مهندس کشکولی)، نماینده‌ی ارشد سازمان حراست وزارت نفت، مدیرعامل، رئیس HSE و مدیر بخش مهندسی مجتمع پتروشیمی فجر (یکی از بزرگ‌ترین و حیاتی‌ترین مجتمع‌های پتروشیمی کل کشور)، از 5 مجتمع پتروشیمی، اسکله‌های بارگیری، مخازنِ فرآورده‌های پتروشیمی و خطوط انتقال فرآورده‌ها به نفت‌کش‌ها بازدید کردند و زمینه‌های پیاده‌سازی راهکارهای اطفای حریق و انتقال آب سیار هایترنس را مورد بررسی قرار دادند. در پی این بازدیدها، مدیران منطقه، ضمن استقبال از طرح‌های دوراندیشانه‌ی آریاهمراه، خواستار ادامه‌ی همکاری و ارائه‌ی طرح‌های پیشنهادی فنی برای کل مجموعه‌ی منطقه‌ ویژه‌ ماهشهر شدند.
نمایندگان آریاهمراه در صبحِ روز دوشنبه 25 دی‌ماه و به دعوت از سازمان منطقه‌ ویژه‌‌ اقتصادی انرژی پارس، راهی عسلویه شدند و ضمن بازدید از فازهای 15 و 16 و مجتمع‌های پتروشیمی منطقه‌ی پارس 1، با مدیر ارشد HSE (مهندس دشتی‌نژاد)، مشاور عالی HSE و سایر مدیران ارشد منطقه، نشست‌هایی تخصصی برگزار نمودند.
سرانجام سفر هیئت اعزامی آریاهمراه، در بعدازظهر سه‌شنبه 26 دی‌ماه، در پی بازدید میدانی از فاز 12، واقع در منطقه‌ی پارس 2 (بزرگ‌ترین پالایشگاه گازی خاورمیانه) و شرکت در نشست پایانی با موفقیت به پایان رسید. در این نشست، نمایندگان آریاهمراه، ضمن ابراز تأسف از وقوع سانحه‌ی دردناک نفت‌کش سانچی و نیز سوانحی که پیش‌تر برای مجتمع‌های پتروشیمی رازی و بوعلی‌سینا در ماهشهر رخ داده است، اذعان داشتند که در صورت پیاده‌سازی چنین سیستم‌هایی پیش از این، مدیریت بحران و اطفای حریق به شکلی کارآمدتر انجام می‌گرفت و از خسارات جانی و مالی ناشی از آنها، به میزان چشمگیری جلوگیری به عمل می‌آمد. گفتنی است در اغلب این موارد، عدم رعایت ملاحظات ایمنی و نیز نبود آب کافی در منطقه برای خنک‌کردن و اطفای حریق، مهم‌ترین عامل بروز خسارات جبران‌ناپذیر بوده است. در این نشست، طی گفت‌وگو با مدیران HSE منطقه، فازهای 15 و 16 منطقه‌ی عسلویه، به دلیل بیشترین فاصله تا آب دریا و منابع آبی تغذیه‌کننده، به عنوان نخستین اولویت پیاده‌سازی راهکارهای هایترنس شناخته شد. قابل‌توجه آنکه مجتمع‌های این دو فاز، ضمن برخورداری از بزرگ‌ترین مخازن، دارای خطرناک‌ترین مواد هستند که این امر، ضرورت اتخاذ تدابیر ایمنی را در آنها دوچندان می‌کند.
در پایان، مسئولان منطقه‌ ویژه‌ اقتصادی انرژی پارس، ضمن استقبال از این طرح، خواستار پیاده‌سازی آن در مناطق پارس 1 و 2 و ارائه‌ی مستندات فنی لازم از سوی شرکت آریاهمراه شدند.
شرکت آریاهمراه به نمایندگی از هُلدینگ پتسا و به پشتوانه‌ی سال‌ها تخصص و تجربه‌ی جدی در عرصه‌ی فناوری‌های نوین، امیدوار است که به عنوان نخستین و تنها ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای تخصصی اطفای حریق و انتقال آب سیار در ایران، توانسته باشد در پی رایزنی با مسئولان عالی‌رتبه‌، گامی بلند به سوی بهینه‌سازی راهکارهای ایمنی در صنایع بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی کشور بردارد.