Menu

اخبار

گزارش حضور آریاهمراه در نخستین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»

گزارش حضور آریاهمراه در نخستین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»
نخستین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»، به همت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران (فاوا) و با حضور جمعی از مقامات و نخبگان کشوری و نقش‌آفرینان کلیدیِ اینترنت اشیا در ایران، صبح امروز، یکشنبه، 13 اسفندماه، در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران آغاز به‌کار کرد. این رویداد در طول دو روز برگزاری، موضوع «شهر هوشمند» را در قالب سخنرانی‌ها، کارگاه‌ها و پنل‌های تخصصی مختلف مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار می‌دهد. در نمایشگاه جنبی این همایش، آریاهمراه، به‌عنوان یکی از پیشگامان راهکارهای هوشمند و اینترنت اشیا در ایران، همراه با دو شرکت فناپ و گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا در قالب کنسرسیوم «شهر آرمانی»، آخرین راهکارها و دستاوردهای خود را در دو عرصه‌ی «محیط هوشمند» و «زندگی هوشمند» به معرض نمایش عموم گذاشته است.
 
همایش «تهران هوشمند»، به‌عنوان نخستین حرکت جدی و هدفمند شهرداری تهران به‌سوی هوشمندسازی و توسعه‌ی نوآوری شهری، صبح امروز با خیرمقدم دکتر محمد فرجود، مدیرعامل فاوا گشایش یافت. در پی آن، دکتر محمدعلی نجفی، شهردار محترم تهران، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و مهندس محمدجواد آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، به ایراد سخنرانی پرداخته و از ضرورت گریزناپذیر ایجاد و توسعه‌ی زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطی لازم برای پیاده‌سازی راهکارهای شهر هوشمند سخن گفتند. در ادامه، هانس مارتین نویمن، معاون هماهنگ‌کننده‌ی برنامه‌های مشترک شهرهای هوشمند اتحادیه‌ی اروپا، به بحث درباره‌ی سیاست‌های کلان و برنامه‌ی اتحادیه‌ی اروپا در هوشمندسازی شهرها پرداخت و فرانس آنتون، مدیر توسعه‌ی همکاری‌های بین‌المللی شهر هوشمند آمستردام هلند، از داستانِ موفقیت‌ها و تجربه‌های این شهر در پیاده‌سازی شهر هوشمند  پرده برداشت.
گفتنی است دو اپراتور همراه اول و ایرانسل، در روز نخست همایش، اقدام به برگزاری کارگاه‌های ارائه‌ی محصول کردند. همچنین کارآفرینی در حوزه‌ی اینترنت اشیا، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در شهرهای هوشمند و شاخص‌های کلیدی موفقیت در شهر هوشمند، از دیگر کارگاه‌های روز نخست همایش بود. در بخش پنل‌ها نیز، برنامه‌های متنوعی تدارک دیده شده بود که از آن جمله می‌توان به عناوین «زیرساخت‌های شهر هوشمند و فرصت‌های همکاری استراتژیک» و «راهکارهای هوشمندسازی در حمل‌ونقل شهری» اشاره کرد. شایان ذکر است که در بخش دیگری از این رویداد، دستاوردهای استارتاپ‌های فعال در حوزه‌ی شهر هوشمند، با هدف بهره‌برداری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان و جوان در مدیریت شهری، به نمایش درآمده که ارزیابی و داوری آنها تا پایان وقت روز اول نمایشگاه در جریان خواهد بود.
در جریان برگزاری نمایشگاه نیز، صبح امروز، دکتر اسمعیل ثنایی، مدیرعامل آریاهمراه و جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد این مجموعه، در غرفه‌ی کنسرسیوم «شهر آرمانی» با مشارکت فناپ و گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا حضور یافته و شهردار و دیگر مسئولان عالی‌رتبه‌ی شهری را از آخرین دستاوردهای آریاهمراه در زمینه‌ی هوشمندسازی شهری آگاه نمودند. آریاهمراه در این رویداد، راهکارهای خود را در عرصه‌ی شهر هوشمند، در دو بخش «محیط هوشمند» و «زندگی هوشمند» عرضه کرده است. در بخش «محیط هوشمند»، مدیریت هوشمند آب و انرژی، پایش انواع آلاینده‌ها، آبیاری هوشمند فضای سبز و مدیریت هوشمند روشنایی شهری، از مهم‌ترین راهکارهای آریاهمراه به‌شمار می‌روند. در بخش «زندگی هوشمند» نیز، آریاهمراه کوشیده است با راهکارهای هوشمندسازی ساختمان و ماژول‌های گوناگون سیستم مدیریت ساختمان (BMS)، چشم‌اندازی از زندگی آینده‌ی شهروندان در ساختمان‌های هوشمند ارائه دهد.
فردا، در دومین و آخرین روز همایش، نیکولاس نئوبرت، رئیس گروه توسعه‌ی شهرهای هوشمند و پایدار موسسه‌ی فناوری اتریش (AIT)، از تجربه‌های موفقیت‌آمیز شهرهای هوشمند در اروپا خواهد گفت و مرسی برگوایکا، مدیر ارشد شرکت مشاوره‌ی بین‌المللی ADL، درباره‌ی رویکردهای کلیدی مورد نیاز در ایجاد و توسعه‌ی شهر هوشمند سخنرانی خواهد کرد. همچنین، مهندس محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، از مهم‌ترین سخنرانان کلیدی در روز دوم همایش خواهد بود.
شایان ذکر است که فردا بعدازظهر، چهار پنل در سالن‌های جنبی مرکز همایش‌های برج میلاد با عناوین «اقتصاد دیجیتالی و راهکارهای تحقق جریان‌های درآمدی شهر هوشمند»، «حکمرانی هوشمند و تنظیم مقررات در جهت حرکت به‌سمت شهر هوشمند»، «جایگاه شهروندان و کارآفرینی در شهر هوشمند» و «نقش شهرداری در زیست‌بوم نوآوری شهری و نحوه‌ی تعامل با استارتاپ‌ها» برگزار خواهد شد که در پنل دوم، با موضوع حکمرانی هوشمند، دکتر اسمعیل ثنایی، مدیرعامل آریاهمراه به بحث و تبادل‌نظر با دیگر کارشناسان خواهد پرداخت.
 

عکسهای مرتبط

  • گزارش حضور آریاهمراه در نخستین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»
  • گزارش حضور آریاهمراه در نخستین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»
  • گزارش حضور آریاهمراه در نخستین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»
  • گزارش حضور آریاهمراه در نخستین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»