Menu

مقالات

شش نکته‌ی مهم که هر مدیر پروژه‌ای باید بداند!

شش نکته‌ی مهم که هر مدیر پروژه‌ای باید بداند!
در دنیای مدیریت پروژه، بایدها و نبایدهای زیادی وجود دارند که یک مدیر پروژه حرفه‌ای لازم است به آنها توجه داشته باشد و براساس تجربیات خود، از آنها بهره‌ بگیرد. در این مقاله، می‌کوشیم با توجه به ویرایش جدید استاندارد مدیریت پروژه، یعنی استاندارد PMBOK-2017 (ویرایش ششم) به بررسی مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکاتی که در روند و نتیجه‌ی کار یک مدیر پروژه تاثیر به‌سزایی دارند، بپردازیم.
 

نکته‌ی اول: تمرکز بر رهبری پروژه به‌جای مدیریت پروژه

با انتشار نسخه‌ی ششم استاندارد مدیریت پروژه (PMBOK) در سال 2017، این نکته‌ی اساسی پرواضح به‌چشم می آید که بهره‌گیری از «سمت چپ مغز» مدیر پروژه، جای خود را به تمرکز  روی «سمت راست مغز» وی داده است؛ جایی‌که تمرکز مدیر پروژه باید روی رهبری پروژه باشد تا مدیریت پروژه؛ بیشتر در درک و ایجاد تفاوت و کمتر در انجام فعالیت‌های فنی؛ بیشتر در مدیریت انتظارات ذی‌نفع و کمتر در مدیریت اقلام قابل‌تحویل پروژه و ده‌ها بیشتر و کمتر دیگر .
 
جدول ۱ : رهبری پروژه به‌جای مدیریت پروژه
مدیریت 
رهبری
هدایت با استفاده از قدرت جایگاهی
راهنمایی، تأثیرگذاری و همکاری با استفاده از قدرت رابطه
حفظ
توسعه
اداره
نوآوری
تمرکز بر سیستم‌ها و ساختار
تمرکز بر روابط با دیگران
اتکا به کنترل
الهام‌بخشی اعتماد
تمرکز بر اهداف کوتاه‌مدت و نزدیک‌بینانه
تمرکز بر بینش بلندمدت و دوربرد
پرسش چگونه و چه زمان
پرسش چی و چرا
تمرکز بر خط پایین
تمرکز بر خط افق
پذیرش شرایط موجود
چالش با شرایط موجود
انجام درست کارها
انجام کارهای درست
تمرکز بر مسایل عملیاتی و حل مشکل
تمرکز بر چشم انداز، هم‌راستایی، انگیزه‌بخشی و الهام‌بخشی


نکته‌ی دوم: نه رومی روم؛ نه زنگی زنگ!

نکته‌ی بعدی که هر مدیر پروژه‌ای باید به آن توجه کند، عدم بلندپروازی، خوش‌بینی، امیدواری و زیاده‌خواهی بیش‌از‌حد مدیران پروژه در موفقیت پروژه‌های‌شان است. گاهی اوقات مدیران پروژه با زمان‌بندی‌های غیرمنطقی برای تحقق اهداف خود، بیش‌از‌اندازه از منابع مالی و انسانی استفاده می‌کنند؛ که این عدم‌تعادل در برنامه‌ریزی، حاصلی جز ناکامی در پی نخواهد داشت.
 

نکته‌ی سوم: ... رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود!

برای همه‌ی مدیران پروژه، لذت‌بخش خواهد بود که در آن واحد، فعالیت‌های زیادی انجام داده و به سرانجام برسانند و از حداکثر قابلیت‌ها و تجربیات‌شان، نهایت بهره را ببرند. اما کاملاً روشن است که نداشتن یک روند آهسته و پیوسته، بحران‌زا بوده و ما را از موفقیت دور می‌کند. در این موقعیت، انتخاب اولویت‌ها و تعریف دستاوردهای جدید پس از به‌سرانجام‌رساندن دستاوردهای پیشین می تواند راهکار مناسبی برای یک مدیر پروژه باشد.
 

نکته‌ی چهارم: در کار نکو حاجت هیچ استخاره نیست!

کوتاهی مدیران پروژه در طول چرخه‌ی حیات پروژه، کیفیت انجام کار را به‌حداقل می‌رساند. برای نمونه، به‌تعویق‌انداختن نظارت‌ها و بازرسی‌ها به پایان دوره، می‌تواند از بارزترین مصادیق این عامل باشد.
 

نکته‌ی پنجم: چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی!

آگاه‌نبودنِ لحظه‌به‌لحظه از وضعیت و پیشرفت پروژه، غافلگیری ایجاد نموده و به اتخاذ تصمیم‌های ناگهانی و نادرست منجر می‌شود که باعث به‌وجودآمدن پیامدهای زیان‌بار فراوانی خواهد شد. جبران و رفع این غافلگیری‌ها، باعث اتلاف زمان زیادی می‌شود و تمرکز بر فعالیت‌های کلیدی و بحرانی پروژه را از بین خواهد برد. پس چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی!
 

نکته‌ی ششم: مدیر پروژه علامه‌ی دهر نیست!

به‌کارگرفتن افراد مناسب، دانش، مهارت‌های مدیریت کسب‌وکار و استراتژیک و همچنین همکاری و برقراری ارتباط مکرر با ذی‌نفعان به‌ویژه تعامل با مشتری باعث بهره‌وری بیشتر در پروژه‌ها خواهد شد. پذیرش اینکه قرار نیست یک مدیر پروژه همه‌چیز را بهتر و بیشتر از همه بداند، کمک به‌سزایی به این امر خواهد کرد. مدیر پروژه علامه‌ی دهر نیست!
 
برای آگاهی از سیلابس دوره‌های مدیریت پروژه و آزمون PMP و همچنین آگاهی از سبد کامل خدمات آموزش و مشاوره‌ی آکادمی آریاآپدیت، به وبسایت www.aryaupdate.com مراجعه نموده یا با یکی از شعب آریاآپدیت در تهران، شیراز و اهواز، تماس حاصل فرمایید.
 

تلفن‌های تماس:

تهران: 2748640 (داخلی 177-640-642)

شیراز: 91002539-071 (داخلی 107)

اهواز: 8-2217557-0613 (داخلی 110)

همراه: 09352106643